Co-curricular Activities

CO-CURRICULAR ACTIVITIES.

2017-18

 

Sr. No.

Date

 

 

Name of Competition

Secondary

Primary

1

05.04.2017

HOUSE DISTRIBUTION

HOUSE DISTRIBUTION

2

12.04.2017

SELECTION OF HOUSE CAPTAIN

ENGLISH CALLIGRAPHY

3

19.04.2017

ENGLISH CALLIGRAPHY

HINDI CALLIGRAPHY

4

26.04.2017

HOUSE BOARD DECORATION

PASTER MAKING

5

28.06.2017

DRAWING COMPETITION

DRAWING COMPETITION

6

05.07.2017

HINDI STORY TELLING

HINDI STORY TELLING

7

12.07.2017

ENGLISH  SKIT

MEMORY TEST

8

19.07.2017

ENGLISH DEBATE

RAKHI MAKING

9

26.07.2017

GROUP SONG

GUESS THE RIDDLE

10

02.08.2017

QUIZ COMPETITION

ORIGAMI

11

09.08.2017

PREPARATION OF INDEPENDENCE DAY

COLLAGE WORK

12

05.09.2017

TEACHER’S DAY CELEBRATION

13

06.09.2017

HINDI POEM RECITATION

HINDI POEM RECITATION

14

13.09.2017

HINDI SKIT

HINDI SKIT

15

20.09.2017

HOUSE BOARD DECORATION

FUNNY DRESS

16

11.10.2017

HINDI ESSAY WRITING

ACTION SONG

17

18.10.2017

RANGOLI MAKING

GREETING CARD MAKING

18

25.10.2017

HINDI EXTEMPORY

RANGOLI DECORATION

19

1.11.2017

SUDOKU COMPETITION

DIYA DECORATION

20

08.11.207

ENGLISH EXTEMPORE

STORY BUILDING

21

15.11.2017

ENGLISH ESSAY WRITING

FLOWER DECORATION

22

22.11.2017

BOOK REVIEW READING

SPELLING BEE

23

29.11.2017

POSTER MAKING

ENGLISH STORY TELLING

24

06.12.2017

SOLO SONG

SALAD DECORATION

25

13.12.2017

HINDI DEBATE

BEST OUT OF WASTE

26

20.12.2017

GROUP DANCE

ENGLISH POEM RECITATION

 

 

 

S.NO.

HOUSE

HOUSE MASTER

 

 

HOUSE CAPTAIN

  B &G

1

SHIVAJI

MR. RAJULAL MEENA

1

MAS. MANDAR DHALE - IX

BC

 

 

 

2

MS. AKANKSHA BATTALWAR - X

GC

 

 

 

3

MAS. UJWAL JAGTAP - IX

VBC

 

 

 

4

MS. SHRAVANI KAKADE - IX

VGC

 

 

 

5

RUSHIKESH KAR – IX

CULTURAL BC

 

 

 

6

SAMYAKA LONARE – X

CULTURAL GC

 

 

 

7

PRAJYOT KULMETHE – X

SPORTS BC

 

 

 

8

NIDHI BAWANE – VIII

SPORTS GC

 

 

 

9

SURAJ SONWANE – IX

DISCIPLINE BC

 

 

 

10

MITALI DHOK – X

DISCIPLINE VC

 

 

 

 

 

 

2

TAGORE

MR.DILIP BHAGAT

1

MAS.SAHIL – X

BC

 

 

 

2

MS.TEJASWINI  - X

GC

 

 

 

3

MAS. SHUBHAM  - X

VBC

 

 

 

4

MS. SANIKA  - IX

VGC

 

 

 

 5

MAS. HINDAV – X

CULTURAL BC

 

 

 

6

MS NIKITA – X

CULTURAL GC

 

 

 

7

MAS SHUBHAM – X

SPORTS BC

 

 

 

8

MS SANA –X

SPORTS GC

 

 

 

9

SAHIL – X

DISCIPLINE BC

 

 

 

10

TEJASWINI – X

DISCIPLINE VC

 

 

 

 

 

 

3

ASHOKA

MR MUNESHI KUMARI

1

MAS. PARTH KHUNE – X

BC

 

 

 

2

MS. SEJAL – X

GC

 

 

 

3

MAS. ATHARVA BHATI  - IX

VBC

 

 

 

4

MS. AYUSHI - X

VGC

 

 

 

5

 MAS. HARSHI SIDAM – IX

CULTURAL BC

 

 

 

6

MS. SHARDA YADAV – IX

CULTURAL GC

 

 

 

7

MAS. SANCHIT GORLEWAR – X

SPORTS BC

 

 

 

8

MS. HARINAKSHI – IX

SPORTS GC

 

 

 

9

MAS. JATIN PAWAR – X

DISCIPLINE BC

 

 

 

10

MS. NIYATI KHARAT – IX

DISCIPLINE VC

 

 

 

 

 

 

4

RAMAN

MR. G. G. BHAGAT

1

MAS. SANKET MESHRAM - IX

BC

 

 

 

2

MS. VIDHI DASATKAR - X

GC

 

 

 

3

MAS. SUHAS GHODAM  - IX

VBC

 

 

 

4

MS.NANDITA WANKHEDE- IX

VGC

 

 

 

5

 MAS UDAY GAURKAR – X

CULTURAL BC

 

 

 

6

MS. NANDITA WANKHEDE – XII

CULTURAL GC

 

 

 

7

MAS. PRATHAMESH GAWANDE – IX

SPORTS BC

 

 

 

8

MS. PRANJALI KANDELKAR – IX

SPORTS GC

 

 

 

9

MAS. CHIRAG WANKHEDE – X

DISCIPLINE BC

 

 

 

10

MS. NANDITA WANKHEDE - XII

DISCIPLINE VC